ABD Savunma Bakanlığı, Bakan Jim Mattis'in 23 Ağustos'ta Türkiye'yi ziyaret edeceğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bakan Mattis, 23 Ağustos'ta Türkiye'yi ziyaret ederek, Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek." ifadesi kullanıldı.

Mattis'in, ziyaretinde iki ülke arasındaki "stratejik müttefikliğe" dikkat çekerek, bölgesel istikrarın oluşturulması için iki ülkenin işbirliğini ele alacağı, görüşmelerde aynı esnada Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı güvenlik endişelerinin konuşulacağı belirtildi.

Bakan Mattis'in, Türkiye ziyareti öncesinde Ürdün'e giderek Kral II. Abdullah ve Genelkurmay Başkanı Mamut Freihat ile görüşeceği kaydedildi.

Açıklamada, Mattis'in 24 Ağustos Perşembe günü Ukrayna'da olacağı, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ve Savunma Bakanı Stepan Poltorak ile bir araya geleceği bildirildi.

FİKRİ IŞIKİLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Washington'da Ulusal Basın Kulübünün öğle yemeğinde PYD/PKK'ya gönderilen silahlar ve bu konuda Ankara'nın yaklaşımına karşın açıklamalar yaptı.

Dunford, "ABD, Türkiye’nin terör örgütü olarak açıkladığı Kürt milislere binlerce hafif ve ağır silah gönderiyor. Bu silahların DEAŞ ile mücadelenin ardından 65 senelik NATO işbirlikçinize çevrilmeyeceğinden nasıl emin olabiliyorsunuz?" yönündeki bir soruya, ABD’nin Türkiye ile stratejik bağlantılarına devam etmeye yoğunlaşmış olduğunu söyledi.