ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD’nin Afganistan'daki harpte galip gelemediğini ve Temmuz’da bu bölgeye ilişkin bir taktiği Kongre’ye takdim edeceklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde 2018 senesi ekonomik bütçesine dair senatörlerin suallerini cevapladı.

"AFGANİSTAN'DA SAPLANIP KALDIK”

Görüşmede Arizona eyaleti Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, "ABD Başkanı Donald Trump idaresinin yarım yıldır yönetimde bulunduğunu fakat halen Afganistan için belirlenmiş bir taktiğin söz konusu olmadığını" ifade ederek idareyi kritik etti.

McCain'in, idarenin Afganistan'a ilişkin taktiğini ne vakit ilan edeceğine ilişkin sualine Mattis "Temmuz'un ortasında size elimizdeki malumatları ayrıntılı bir biçimde vereceğiz Şu anda taktik değerlendirmelerimizi birleştiriyoruz ve geç kalmamızdan sebeple bedel ödememek adına çabalıyoruz. Bu husustaki kaygıları anlayışla karşılıyorum ve söylediklerinizde hakkınız var" açıklamasında bulundu.

McCain'in, "Afganistan'daki nihai hal” hakkındaki görüşü hakkında ise Mattis, "Vaziyetin ne denli önemli olduğunu ve alarm durumunda olmamızın idrakindeyim. Bunun benim mesuliyetim dâhilinde olduğunu da biliyorum. Biz Afganistan'da yenilgi içerisindeyiz. Bunu en kısa sürede düzelteceğiz" ifadelerini kullandı.