ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, DEAŞ terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi'nin hayatta olduğunu ve örgüt içinde rolünü sürdürdüğünü belirtti.

ABD Savunma Bakanlığında (Pentagon) basın mensuplarıyla ayaküstü sohbet eden Mattis, DEAŞ ile mücadele ve Washington'un Afganistan stratejisinin revizyonu ile alakalı soruları cevapladı.

Bağdadi'nin yaşayıp yaşamadığına dair gelen soruya Mattis, "Bağdadi'nin yaşadığını düşünüyorum ve öldürüldüğünü kendimiz doğrulamadığımız müddetçe de aksini kabul etmeyeceğim." yanıtını verdi.

Bağdadi'yi aradıklarını kaydeden Mattis, örgüt elebaşının DEAŞ içindeki rolünü bir şekilde sürdürdüğüne inandıklarını aktardı.

DEAŞ liderinin, halen örgüt içinde emir komuta rolünü sürdürüp sürdürmediğine yönelik soru üzerine Mattis şunları aktardı:

"Yaşadığını tahmin ediyorum. Bu da şu anlama geliyor; örgüt içerisinde bir rolü var ancak rolü operasyonel mi, stratejik mi, propaganda mı, manevi veya fiziki bir rol mü onu belirtemeyeceğim. Cesedini görene dek onun yaşadığını farz edeceğim."

Afganistan'daki Amerikan stratejisinin revizyonuna karşı yürütülen çalışmaların sürdüğüne değinen Mattis, yakın zamanda bu stratejinin prensiplerini açıklayacaklarını ifade etti.

Afganistan'daki asker sayısının artırılmasıyla ilgili soruları cevaplamaktan kaçınan Mattis, bazı NATO müttefiklerinin Afganistan'daki asker ve kaynaklarını artırma taahhüdünde bulunduğunu kaydetti.