ABD Başkanı Donald Trump, 2018 senesindeki silah harcamalarını 700 milyar dolara yükselmesi için talimat verdi. Ülkeleri savaşa sürükleyen ABD, savunma bütçesini rekor seviyeye yükseltti. Ortadoğu'da terör örgütlerine silah depolayan ABD son zamanlarda Köfrez'i birbirine katmak için attığı adımlar gözlerden kaçmıyor. Suudi Arabistan üzerinden İran gerilimini arttıran ABD bölgede yeni cepheler açma peşinde. Zaman zaman Kuzey Kore'ye de askeri müdahale sinyali veren ABD yeni güvenlik stratejisi ile 2017’de 587 milyar dolar olan askeri harcamalar yüzde 19.5 yükseltildi ve 700 milyar dolara çıktı.

Trump kendinden önceki başkanlardan değişik olarak nükleer olmayan stratejik saldırılar karşısında nükleer silahların daha geniş kapsamda kullanılabileceğini göstermeye çalışıyor. ABD'nin yeni güvenlik stratejisini anlatan Trump Güç aracılığıyla barış sloganı bünyesinde 2018 yılında 700 milyar dolarlık rekor seviyede askeri harcama yapılması için talimat verdiği ifade edildi.

Zayıflığı ihtilafa giden en kolay yol olarak görüyoruz, bu yüzden de rakipsiz bir gücün en kesin savunma olacağını düşünüyoruz şeklinde konuşan Trump'ın açıkladığı yeni güvenlik stratejisi belgesinde. Nükleer gücün tüm ihtilafların önüne geçemeyeceği, fakat nükleer saldırıları, nükleer olmayan stratejik saldırıları ve geniş ölçekli geleneksel saldırıları engellemek için ön şart olarak ifade ediliyor.

Nükleer olmayan stratejik saldırılar ABDnin nükleer silahları savunma için kullanabileceğini belirttiği yeni bir tehdit kategorisi ve uzmanlar tarafından bu durum ilerleyen haftalarda ABD’nin nükleer silahlar konusundaki tutumunu hazırlayan Nuclear Posture Reviewda bazı değişikliklerin habercisi olabilir.