ABD İç Güvenlik Bakanlığı, "ulusal güvenlik riski" taşıdığı gerekçesiyle Rusya kökenli "Kaspersky Lab" isimli firmanın yazılımlarının Amerikan federal kurumlarında kullanılmamasını talep etti.

Rus şirketin ürünleriyle alakalı olarak İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine Duke, federal kurumlara yazılı bir talimat gönderdi.

Talimatta, Rus menşeli firmanın ürettiği tüm yazılımların ABD hükümetine ait kurumlarda artık kullanılmaması talep edildi ve ilgili firmanın Rus hükümeti ile bağlantılı olduğundan endişe edildiği kaydedildi.

FİRMA İLE RUS HÜKÜMETİ İLE ARASINDA BAĞ OLDUĞU İDDİASI


Bakanlığın emrinde, bahsi geçen firma ürünlerinin "dosyalara geniş bir biçimde erişebildiği ve gizlilikle alakalı sorunlara sebep olabileceği" endişesinin taşındığının altı çizilerek, "Bakanlık, Kaspersky yetkilileri ile Rus istihbaratı ve diğer hükümet kurumları arasında bağlar olduğundan endişelidir." ifadesi kullanıldı.

Talimatı uygulamaları için kurumlara 30 gün süre veren Bakanlık, 3 aylık süre içinde tüm Kaspersky ürünlerinin kaldırılacağını da ifade etti.

Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trump'ın siber güvenlik alanındaki koordinatörü Rob Joyce, İç Güvenlik Bakanlığının kararını "risk temelli bir karar" olarak görüp takdir ettiklerini dile getirdi.

Hususla alakalı yazılı bir açıklama yapan Kaspersky firmasının ise ABD yönetiminin yeni adımını "tamamıyla temelsiz" olarak nitelendirdiği kaydedildi.