ABD'nin terörö örgütü IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlar kapsamında Rakka kenti yakınlarındaki Tabka Barajı’na, ABD askerleri ile YPG'lileri havadan helikopterme indirmasine ilişkin fotoğraflar ortaya çıktı.

Fotoğraflarda, tam techisatlı ABD askerleri ile DSG içerisinde bulunan YPG'liler görülüyor. Havadan asker indirmenin yaklaşık 5 saat sürdüğü belirtildi.

Apache helikopterleri Rakka'nın 60 kilometre batısındaki Tabka Barajı’na en az 100 ABD özel kuvvetler askerini indirdi. ABD askerlerinin apache helikopterlerle bölgeye indiği görüntüler terör örgütü IŞİD’in sosyal medya hesabından da paylaşılmıştı.

Askerler Tabka çevresindeki köyleri IŞİD'den kurtardı. ABD ordusu, bölgeye sevk edilen askerlerin yanında deniz topçu birliğinin de olduğunu dün akşamüstü resmen açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon da yaptığı açıklamada asker indirme haberlerini doğruladı ve açıklama uluslararası haber ajansları tarafından son dakika olarak duyuruldu. Pentagon açıklamasında, "Tabka yakınlarında Suriye koalisyonuna havadan indirme ve ateş desteği verildi" denildi.

Tabka barajı, Fırat Nehri üzerinde yer alıyor. ABD ordusu, Rakka'yı IŞİD'den kurtarmak için terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG ile birlikte hareket ediyor. Tabka çevresinde YPG'lilerin de bulunduğu bildiriliyor. ABD deniz komandoları ve YPG’liler dünden bu yana birkaç köy daha aldılar ve Tabka’daki askeri hava üssüne yaklaştılar.

 

“ÜST DÜZEY ESİRLERİN TUTULDUĞU BİR YER”

Dün akşam operasyonla ilgili bilgi veren Albay Joe Scrocca, hava operasyonunun IŞİD teröristlerini şaşırttığını belirterek Tabka ve hava üssünün birkaç hafta içinde alınmasını beklediklerini aktardı.

Tabka Barajı'nın tamamen alınmasıyla IŞİD'in Fırat Nehri'nin batısıyla tüm irtibatını kaybedeceğini vurgulayan Albay Scrocca, "Tabka Barajı, üst düzey esirlerin tutulduğu bir yer" dedi.

ABD'li albay, Rakka operasyonu için bölgeye gönderilen Deniz Piyadeleri Topçu Birliği'nin de söz konusu operasyonda top atışı desteği verdiğini aktardı.

DIŞİŞLERİ BAKANI: İLK HEDEF IŞİD'İ YENMEK

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da ABD'nin Ortadoğu'daki ilk hedefinin terör örgütü IŞİD'i yenmek olduğunu söyledi. 

ABD öncülüğünde IŞİD'e karşı ittifak yapan 68 ülkeden bakanlar, bugün başkent Washington'da biraraya geliyor. Toplantıda yeni Amerikan yönetiminin IŞİD'i yenmek için ne gibi planları olduğu dinlenecek. 

Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil edecek.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson başkanlığında yapılacak toplantı, ABD başkanlığında 2014 yılında oluşturulan IŞİD karşıtı ittifakın yeni Amerikan yönetimiyle ilk buluşması olacak.

 

Kaynak: Haber7.com