ABD, PKK/YPG'ye Tank Verdi

Suriye'de teröristlerle iş birliğini sürdüren ABD, terör örgütü YPG'ye tank ve mühimmat gönderdi.

ABD, PKK/YPG'ye Tank Verdi

Suriye'de bölücü faaliyetlerde bulunan terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'ye ABD'den gelen destek hız kesmeden sürüyor.

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgeye son bir haftada askeri ve lojistik destek sağlamak için çok sayıda tank gönderdi.

ABD'NİN SURİYE'DE 18 ÜSSÜ VAR

DEAŞ ile mücadeleyi gerekçe göstererek 2015'ten bu yana YPG/PKK'ya askeri destek veren ABD'nin Suriye'de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, geçen yıl Suriye'deki askeri varlığını çekmek istediğini açıklamasına rağmen Washington bu ülkedeki askeri varlığını sürdürüyor.

300 TIRLIK YARDIM!

ABD'nin terör örgütü PKK'ya yaptığı yardımlar aslında çok da yeni bir durum değil. Daha önce 300 tır gibi dev bir askeri mühimmat yardımında bulunmuştu.

YPG/PKK işgalindeki bölgelere gönderilen tırlarda üs inşasında kullanılan "TWall" adlı dayanıklı hazır beton bloklar, arazi araçları, jeneratörler, çok miktarda yakıt tankeri ve kapalı kasalar yer almıştı.

Yerel kaynaklara göre, kapalı kasalarda hafif ve ağır silah, mühimmat, sinyalizasyon ve radar ekipmanlarının yanı sıra yaşam malzemesi bulunuyor.

Bölgeye son bir hafta içerisinde giriş yapan konvoylar, taşıdıkları malzemeleri ABD'nin bölgedeki çeşitli üslerine dağıttı.

ABD, 21 Eylül'de YPG/PKK işgalindeki bölgelere inşaat malzemesi, kapalı kasalar, prefabrik evler ve yakıt tankerlerinin bulunduğu 200 tırlık konvoy göndermişti.

Örgütün işgalindeki Ayn İsa ve Şeddadi bölgelerine de 9 Eylül'de 55 tırla kapalı kasalar, dört çeker araçlar ve iş makineleri sevk eden ABD, 4 Eylül'de de örgüt işgalindeki bölgelere içinde geniş araçlar, iş makineleri, yakıt tankerleri ve jeneratörler bulunan 60 tır sokmuştu.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR