ABD Ordusunu Savaşa Hazırlıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) büyük bir hareketlilik içine girerek Ortadoğu’daki asker sayısını yükseltti.

Pentagon bünyesinde Ortadoğu’da görevli askeri ve sivil personel rakamının, 54 bin 180’e yükseldiği belirlendi. Savunma Bakanlığı İnsan Gücü Veri Merkezinin hazırladığı rapora bakılırsa, Pentagon’un Ortadoğu ülkelerindeki asker ve sivil personel sayısı Mayıs ayında 40 bin 517 iken, bu rakam Eylül ayında 54 bin 180’e kadar arttı. Raporda, personel sayısındaki en yüksek artışın Katar, Bahreyn, Suriye, Kuveyt ve Türkiye’de görüldüğü tespiti yer alıyor.

Pentagon’un çoğunlukla 503 olarak açıkladığı Suriye’deki personel sayısının Haziran'a kadar bin 251’e, Eylül'de de bin 723’e yükseldiğine dikkat çekildi. DEAŞ ile mücadelenin devam ettiği Irak’ta da personel sayısının Haziran-Eylül aralığında 8 bin 173’ten 9 bin 122’ye yükseldiği ifade edilen raporda, bir diğer dikkat çekici nokta Türkiye’deki personel sayısındaki beklenmedik yükselme oldu. Türkiye’de personel sayısı geçen Haziran ayına kadar bin 350 ile bin 405 arasında farklılık gösterirken, Eylül ayında bu rakamın 2 bin 265 olduğu öne sürüldü.

SAYILAR ÇOK DAHA FAZLA OLABİLİR

Pentagon’un Ortadoğu için verdiği sayının söylenenden daha fazla olabileceği de dikkatleri çekti. Geçen Ekim ayında ABD’li Tümgeneral James Jerard sadece Suriye’de dört bin askerlerinin yer aldığını ifade etmişti. Jerard, daha sonra rakamı yanlışlıkla söylediğini öne sürerek “500” şeklinde düzeltmişti. Pentagon bir süre önce de Afganistan’da yer alan 11 bin civarında askeri gücüne 3 bin kişilik ek kuvvet gönderildiğini belirtmişti.

DONANMA UÇAĞI DÜŞTÜ

Diğer yandan, ABD Donanması, 11 kişinin yer aldığı uçaklarının Ronald Reagan uçak gemisine giderken Pasifik Okyanusu'nda düştüğünü belirtti. ABD Donanmasından yapılan bildiride, Okinawa'nın güneydoğusunda, yerel saatle 02:45 sularında düştüğü ifade edilen uçakta yer alan mürettebatın ve yolcuların isimlerinin akrabalık bildiriminde bulunanların başvurusuna kadar bekletildiği ifade edildi.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR