ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet'le gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında, "Pyongyang rejminin, tüm seçeneklerin masada olduğunu anlaması zorunludur," ifadelerini kullandı.

"KARŞI GELMENİN BİR BEDELİ VAR VE BUNU GÖSTERECEĞİZ"

"Umut ediyoruz ki Şili, Brezilya, Meksika ve Peru da, Kuzey Kore'yle bağları kesme hususunda bize katılacaktır," çağrısında bulunan Pence, böylelikle "barışçıl çözüm" sağlanabileceğini ve "uluslararası toplumun iradesine karşı gelmenin bir bedeli olduğunu Pyongyang'a göstermiş olacaklarını" dile getirdi.

"NÜKLEERE SAHİP OLMALARINA İZİN VERMEYECEĞİZ"

Pence bunun dışında, ABD olarak "Kuzey Kore'deki haydut rejimin, kendi ülkelerine ulaşabilen nükleer silahlara sahip olmasına izin vermeyeceklerini" ifade etti.

ABD Kuzey Kore'yi daha önce de tehdit etmişti.

ABD'DEN TEHDİTKAR AÇIKLAMA GELDİ

ABD Savunma Bakanı olan Mattis, Kuzey Kore yönetimine, "Rejimlerinin sonunu getirecek ve halkı yıkıma uğratacak saldırı eyleminde planlamayı durdurma" çağrısı yaptı. James Mattis, Kuzey Kore Liderinden "Rejimlerinin sonunu getirecek ve halkını yıkıma uğratacak eylemler planlamayı durdurmasını" isteminde bulundu.

Yapmış olduğu yazılı beyanda Bakan Mattis, "Kuzey Kore kendi kendini izole etmeyi bırakmalı ve nükleer silah yarışından vazgeçmeli" yorumlarında bulundu.