ABD Medyasına Göre Ukrayna Görüşmesine Pompeo da Katıldı

Wall Street Journal, Trump ve Zelenskiy arasında temmuzda yapılan telefon görüşmesine Pompeo'nun da katıldığını iddia etti.

ABD Medyasına Göre Ukrayna Görüşmesine Pompeo da Katıldı

Amerikan'ın önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdığı haberinde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ABD Başkanı Donald Trump ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında yapılan görüşmede bulunduğunu ileri sürdü. 

Pompeo'nun, söz konusu telefon görüşmesine ilişkin, geçen hafta yaptığı bir değerlendirmede, kendisinin de görüşmeye katıldığını bilerek sakladığı vurgulanan haberde, Meclis soruşturmasının Pompeo'yu zora sokacağı kaydedildi.

TRUMP'A AZİL GİRİŞİMİ

Wall Street Journal gazetesi, 20 Eylül Cuma günü, Trump'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'in oğlunu soruşturmalarını istediğini iddia etmişti.

Trump, bu iddia üzerine, Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunmuş, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." şeklinde konuşmuştu.

ABD basınındaki haberlerde, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediği belirtilmiş, Demokratlar, bu iddialar üzerine azil soruşturması başlatmıştı.

Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri