ABD Kuzey Kore'yi Vurmaya Hazırlanıyor!

ABD Hava Kuvvetleri, Kaliforniya eyaletinde yılın dördüncü silahsız kıtalar arası balistik füze denemesini yaptı.

Los Angeles' yakın olan 209 kilometre kuzeydoğusundaki Vandenberg Hava Üssü'nde yapılan test denemesinin "saldırılara karşı koyma" sebebiyle gerçekleştirildiği ve planlanmış bir testin parçası olarak çarşamba sabah erken vakitlerinde yapıldığı açıklandı.

ABD Hava Kuvvetleri'nin Kaliforniya'daki "30'uncu Uzay Kanadı" hususla alakalı yaptığı açıklamada, Minuteman 3 isimli füzenin Santa Barbara kıyısındaki tesisten yerel saat ile sabah 02.10'da fırlatıldığını aktardı.

Yapılan açıklamada, ABD'nin denemeyi Kuzey Kore'nin eylemlerine cevap amacıyla yapmadığını vurgulayarak, "Test, ABD'nin nükleer girişiminin güvenli, sağlam ve etkili olduğunu ve ABD ile müttefiklerine karşı saldırıları fark etme, belirleme ve karşı koymaya hazır olduğunu ortaya koyuyor." sözlerini dile getirdi. 

Açıklamada bunun dışında, silahsız füzenin Pasifik'ten, Marshall Adaları'ndaki Kwajalein'e yaklaşık 6 bin 800 kilometrelik mesafe katettiği bilgisine yer verildi.

ABD, Minuteman kıtalar arası balistik füze denemesini sene içerisinde şubat, nisan ve mayıs aylarında da yapmıştı.

Bu arada, Kuzey Kore'nin cuma günü uzun menzilli füze denemesi yaptığı bildirilmiş, analistler füzenin ABD'nin Los Angeles ve Chicago şehirlerini de içine alacak bir menzile sahip olduğunu ortaya atmıştı.

"KORE BELASINI ARIYOR"

Geçtiğimiz günlerde ise Trump Kore'nin füze denemeleri için; Kuzey Kore belasını arıyor demiş, Kore'den ise "hazırlıklar başlasın" şeklinde bir cevap gelmişti.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri