Irak Kürt Bölgesel İdaresi'nin 25 Eylül'de Irak’tan ayrılma kararı alınmasına yönelik halkoylaması düşüncesi hakkında yorum yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "ABD olarak biz ittihat halinde bulunan, istikrarını sürdürebilen, demokrasinin egemen olduğu, federal bir yapıya sahip Irak'a destek veriyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD: IRAK KÜRDİSTANI’NIN IRAK’TAN AYRILMASINI TAKDİR EDERİZ

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki sözcü Heather Nauert, Washington'da organize edilen bir toplantı sonrasında sunduğu açıklamalarda, Irak Kürt Bölgesel İdaresi'nin 25 Eylül'de gerçekleştireceği bağımsız bir devlet olma yönündeki halkoylaması hakkındaki bir suale karşılık sunduğu cevapta, 'Halkoylamasının Irak'ın iç meselesi olarak gördüklerini, Irak Kürtlerinin bu yasal taleplerini takdirle karşıladıklarını' dile getirdi.

Nauert, "ABD olarak evvelce bu hususu görüşmüştük. Irak Kürdistanı'nın yasal taleplerini anlayışla karşılıyor ve takdir ediyoruz. Kürdistan federal devletindeki görevlilere günümüzde geçerli bulunan bir karar olmasa dahi halkoylamasında bulunmanın, ilgilenilmesi gereken diğer önemli konularda akameti uğranılmasına yol açacağı yönündeki kaygılarımızı bildirdik. Bu öncelikli konular, DEAŞ’ın mağlubiyeti, ekonomik gelişmenin sürdürülebilmesi, göçmenlerin yaşadıkları yerlere geri dönebilmesi, alandaki ekonomik krizin bitirilebilmesi ve alanın iç politik dengesizliklerden kurtulabilmesi. Bölgesel liderleri, Bağdat ve Erbil arasındaki bağların ilerisi adına detaylı meseleleri Irak Hükümeti ile birlikte oturarak çözmelerini destekliyoruz” ifadelerini kullandı.