ABD, en ileri yetkili ağızdan sunduğu bildirimle Katar’a karşı girişilen ambargo kararını alan, iktisadi ve politik engellemelerin hamisi olduğunu açıkladı. Başkan Trump, evvelki gün Suud Kralı ile arasındaki buluşmada, bu kararı aldıklarını ifade etti.

OLACAKLAR RİYAD ZİYARETİNDEN BELLİYMİŞ

İki liderin Katar’a ambargo sebebi olarak terör faaliyetlerine destek sağladı ve alandaki başka bir devletçe radikalleşmenin çoğalmasının önünü alma amacıyla alakalı olarak uzlaştıklarını söyledileri.

Katar’ı politik ve iktisaden engelleme yönündeki operasyonu ABD sahiplendi. ABD Başkanı Donald Trump, dün Twitter’da attığı tweetlerde bir buçuk hafta kadar önce Riyad gezisinde, Katar’ın iktisadi ve politik anlamda engellenmesi hakkında karar aldıklarını itiraf etti. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama, Körfez’de çıkan sorunlara dair “Katar’ın teröre desteğinin önünü almak için adına epey çalışmalıyız. İlerlediler, ama henüz istediğimiz seviyede değil” dedi.

Gelişmelerin arkasında ABD’nin olduğu haberi ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweet ile dünya kamuoyuna ilan edilmiş oldu. Al Sani ise, CNN’e sunduğu açıklamalarda, teröre destek iddialarını yalanlayarak, ABD’nin birçok raporunda Katar’ın terörle mücadeleye katkısını övdüğünü belgeleriyle göstermişti.