Fransa Dışişleri Bakanlığı Stratejik İrtibatlar Dairesi Eski Başkan Yardımcısı Pierre Conesa, Fransa'nın Katar meselesinde müzakereleri sağlamak adına ve krizin yükselmesinin önüne geçme gayreti olduğunu dile getirdi.  Katar meselesinin ardından Fransa'da bir müzakere uğraşı söz konusu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, beraberlik ve işbirliği fikri temelinde, Katar Emiri Tamim bin Hamad es-Sani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Abu Dabi emirliğinin veliaht prensi Muhammed bin Zayid El-Nehyan ile buluştu. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Durant da Suudi ve Katarlı muhatabı ile temaslarda bulundu.

MÜZAKERE ŞANSI ABD’DEN DAHA YÜKSEK

Fransa'nın Katar, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile iktisadi ve militer hususlarda karşılıklı bağlara sahip olduklarını ifade eden Conesa, "Fransa'nın Ortadoğu’daki devletlerle makul çerçervede gelişen karşılıklı bağları mevcut. Bu sebeple Fransa'nın soruna müdahil olması yabancı bir devlete yeğlenir ve yabacı olduğunu daha az düşündürecek şekilde vaki olabilir. Hatta belki de Suudi Arabistan tarafını tutan ABD'den dahi tesiri yüksek bulunabilir" ifadelerini kullandı.

FRANSA ABD’DEN DAHA MAKUL BİR PARTNER

Conesa ifadelerine şu sözlerle sürdürdü: "ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'a gezi düzenlediğinden beri, Washington Suudi Arabistan'ın tarafında. Üstelik, ABD Suudları teröre karşı uluslararası duruşta en büyük ortakları olarak telakki ediyorlar. Fransa ise, makul bağlara sahip olmasıyla Katar için daha uygun bir konumda bulunuyor.”