Atlantik Okyanusu'nda yer alan ada ülkelerinden geçerek Florida'ya doğru ilerleyen Irma kasırgasının şiddetinin dördüncü kategoride bulunuyor. Saatler geçtikçe şiddetini daha da arttıran kasırga, Florida'yı savaş alanına çevirdi. Bölgede meydana gelen ve gelecek olan maddi hasarın 150 milyar doların üzerine çıkabileceği belirtiliyor.
Dev dalgaların adeta dövdüğü kıyı şehirlerinde , okyanus ile kara birleşti, limanlar sular altında kaldı.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ


Kasırganın güzergahında yer alan başta Florida olmak üzere Kuzey Carolina, Güney Carolina, Georgia ve Virginia eyaletlerinde kısmen veya eyalet genelinde acil durum ilan edildi. Birçok bölgede etkisini gösteren Irma'ya karşı adeta Doğu Amerika teslim durumda.

Florida'da 6,3 milyon kişiye tahliye kararı

Öte yandan yaşanan felakette marketteki tüm temel ihtiyaç malzemeleri tüketildi.

Karayip adalarına büyük hasar veren ve ölümlere yol açan Irma Kasırgası, Florida’ya hızla yaklaşırken pek çok bölge tahliye ediliyor. Marketlerde su, kuru gıda ve çamaşır suyu gibi acil ihtiyaç malzemelerinin neredeyse tamamı satın alındı, raflar bomboş kaldı. Tüm evlerin üç gün boyunca yetecek yiyecek ve içecek stoklaması talimatı verildi. Bazı benzin istasyonlarında da akaryakıt kalmadı.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

ABD’li yetkililer Florida eyaletinde acil durum ilan ederek, eyaletin güneybatı ucunda mecburi tahliye emri verdi. Bölgede yaşayan halk bir yandan güvenli bölgelere kaçarken, bazı bölgelerde de yiyecek, içecek ve temizlik malzemelerine aşırı talep oldu, market rafları boşaldı.