ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo, MSNBC televizyon kanalına verdiği demeçte istihbarattan dışarıya bilgi sızmasının nedenini Edward Snowden gibi isimlerin "kahramanlaştırılması" şeklinde yorumladı.

Pompeo, "Edward Snowden gibi isimler kahramanlaştırılıyor ve Amerika'nın saklı bilgilerini çalarak, kendi egolarını tatmin etmeyi ya da para kazanmayı hedefleyenler veya başka çıkarlar güden insanlar artışta." ifadelerine yer verdi.

Donald Trump yönetiminin istihbarattan bilgi sızmasını durdurmak adına çaba gösterdiğinin altını çizen Pompeo, bilgi çalmaya yeltenen veya daha önce bilgi çalan insanların bulunması adına çalışmalarını devam ettirdiklerini açıkaldı.

Daha öncede bu tarz durumlar yaşanmıştı.

Donald Trump' ın kampanyasını sürdüren ekibin talebi ile araştırmalara başlayan bir firma, 200 milyon ABD' linin bilgilerini sehven, yanlışlık ile internetten paylaştı

TRUMP'A ÇALIŞAN VİR FİRMA

Amerika Birleşik Devlentleri' nde 200 milyona yakın seçmenin kişisel bilgileri sehven afişe oldu. Yapılan bu yanlışın baş kahramanı ise Donald Trump' ın kampanyasını yürüten ekibin talebi ile araştırmalara başlayan bir firma.

Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi için çalışmalar yürüten Deep Root adındaki firma sehven 200 milyona yakın Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının bilgilerinin sızmasına sebep oldu.

Amerika Birleşik Devletleri medyasında çıkan haberler doğrultusunda, söz konusu hata sebebi ile Ameika' nın nüfusunun yüzde 62' sinin bilgilerinin afişe olduğu bilgisine yer verildi.