IKBY Başkanı Mesut Barzani heyeti, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandum için, Bağdat'ta referandumun ertelenme şartlarını Irak Hükümeti'ne sundu.

Barzani, dün yayınlanan mesajında bağımsızlığı neden istediklerine ve niye bu yolu seçtiklerini de belirterek, "Barış ve kalkınmanın güçlenmesiyle felaketlerin yeniden oluışmaması adına bunu yapıyoruz." demişti.

IKBY Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ise, dün yaptığı açıklamada referandum için seçilen tarihin kabul edildiğini bildirmişti.

ABD "KAYGILIYIZ" DEMİŞTİ


ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) eylül ayında referandum yapmayı öngördüğünü ilan etmesinden sonra "bağımsızlık referandumu"nun dikkatleri Irak'ın öncelikli amaçlarından (IŞİD'İ yenmek gibi) başka yöne çevireceği gerekçesiyle endişeli olduklarını bildirmişti.

"ERTELEYİN" TALEBİ


Fransız haber ajansı AFP, Mesud Barzani'nin ofisinden yazılı bir açıklama yaparak ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'un kendilerinden referandumu ertelemelerini istediğini yazmıştı.

ŞART KOŞARAK ERTELEDİ


25 Eylül'de gerçekleştirileceği açıklanan bağımsızlık referandumu için Bağdat'ta görüşmeler yapan Irak Bölgesel Yönetimi müzakere heyetinin, referandumun ertelenmesini talep eden merkezi hükümet yetkililerine bir dizi şart koştuğu ifade edildi.

Barzani tarafı, merkezi hükümetten, 'Kürdistan' olarak gösterilen bölgesinin kesilen bütçesinin gönderilmesi, 140'ncı maddenin uygulanması ve Kürtler'in Irak hükümetinde düşürülen paylarının verilmesi gibi bir dizi koşulun yerine getirilmesi halinde referandumun ertelenebileceğini söyledikleri belirtildi.

Barzani'nin müzakere heyetinin Şii yetkililere bir dizi koşul öne sürdüğü ve bunların, belirlenen kısa bir zaman içerisinde yerine getirilmesi halinde referandumun birkaç aylığına belli bir tarihe ertelenebileceğini ilettiği kaydedildi.

Rudaw'da yer alan habere göre Barzani heyetinin sunduğu koşullardan birkaçı şu şekilde:

ŞARTLAR


- Kürdistan Bölgesi’nin kesilen bütçesinin gönderilmesi

- Irak Anayasasının 140'ıncı Maddesinin uygulanması (Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerin statüsünün belirlenmesi)

- Kürtlerin Irak hükümetinde azaltılan paylarının geri verilmesi - Irak ordusunda Kürt oranının belli düzeye (eskiden oranına) yükseltilmesi.