ABD Başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv’de bulunan ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma fikrinin gerçekleşmemesi İsral’in tepkisine sebep oldu.

İsrail Başbakanı Bünyamin Netanyahu’nun Başbakanlık konutundan sunduğu yazılı metinde, “İsrail, ABD Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınması kararının ertelenmesine yönelik atılan adım bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. En kısa zamanda elçiliğin Kudüs’e taşınmasını temenni ediyoruz. Bu kararın ABD ve İsrail arasındaki sarsılmaz dostluğu pekiştirecek önemli bir adım olacağına kaniyiz. İsrail, ABD Başkanı Trump’ın İsrail’e yönelik dostça yaklaşımından ve büyükelçiliğin ileri bir tarihte taşınacağını ifade etmesinden memnuniyet duymaktadır." ifadelerini kullanarak açıklamalarda bulundu ve ABD haricinde diğer tüm ülkelerin elçiliklerinin Kudüs'e taşınmasını desteklediğini dile getird. 

ELÇİLİKLERİN KUDÜS’TE OLMASI BARIŞI SAĞLAR!

ABD Büyükelçiliği haricinde diğer tüm ülkelerin elçiliklerinin Kudüs’te bulunmasının herkes için daha iyi olacağının altını çizen Netanyahu, “Büyükelçilikler başkentimizin haricinde bulundurmak Yahudi devletinin ve Yahudiler’in Kudüs ile bir irtibatı olmadığına ilişkin Filistin düşüncesine katkı sağlar ve barışı geciktirir” ifadelerini kullandı.

Bugünkü brifingte Beyaz Saray, Tel Aviv Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması kararının bir süreliğine ertelendiği kararının alındığını ifade etmişti.