ABD Irak'a Ek Asker Güçleri Gönderiyor

ABD'nin Haşdi Şabi çatısı altında ve İran'a sıcaklığı ile bilinen Ketaib Hizbullah örgütüne dair düzenlediği saldırılar Irak'ın başkenti Bağdat'ta tansiyonların artmasına sebep oldu.

ABD Irak'a Ek Asker Güçleri Gönderiyor

Haşdi Şabi sempatizanlarının Amerikan Büyükelçiliğine işgale kalkışması Washington'da kırmızı alarma sebebiyet verdi.

ABD'den tansiyonu yükselten Irak açıklaması! "Bağdat Büyükelçiliğine ek kuvvet gönderiyoruz".

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Şii milis gücü Haşdi Şabi taraftarlarının Bağdat'ta ABD Büyükelçiliğine girme girişimi sonrasında elçiliğe ek kuvvet gönderildiğini belirterek, Irak hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirip Amerikan misyonunu koruması çağrısında bulundu.

BAKAN ESPER ŞU İFADELERİ KULLANDI

"Savunma Bakanlığı, Bağdat'taki Büyükelçiliğimizde personelimizin güvenliğini temin etmek üzere Dışişleri Bakanlığı ile yakından çalışıyor. Ülkedeki ABD vatandaşlarının, askeri personel ve diplomatlarının güvenliği ve nefsi müdafaa için gerekli kuvvet koruma tedbirlerini aldık. Büyükelçilikteki personele destek olmak üzere ek kuvvet gönderiyoruz. Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkedeki personelimizi koruması konusunda ev sahibi ülkeye güveniyoruz ve Irak hükümetine bu konuda uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunuyoruz. ABD, Irak halkını; özgür, egemen ve müreffeh bir Irak'ı desteklemeye devam ediyor."

Esper, gönderilen asker sayısına ilişkin detay paylaşmazken Amerikan medyasında yer alan bazı haberlerde Büyükelçiliğe 100 deniz piyadesinin gönderildiği kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'taki ABD Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıdan İran'ı sorumlu tutmuştu.

Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR