Amerika’nın öncü düşünce kuruluşlarından olan Brookings Enstitüsü uzmanı Bruce Riedel, silah ticareti anlaşmaları hakkındaki bir iddiayı gündeme taşıdı.

YARISINDAN FAZLASI GEÇMİŞ DÖNEM SÖZLEŞMELERİ

Bruce Riedel, Amerika Başkan’ı D. Trump'ın Suudi Arabistan görüşmesinde bahsi geçen 110 milyar dolarlık silah anlaşmasının, farklı kalemler ile elde edilen ve yarısından fazlasının geçmiş dönemde yapılan sözleşmeleri kapsadığını bildirdi.

Riedel, "Haberlerde bahsi geçen anlaşma ile ilgili ortada 110 milyar dolarlık bir anlaşma yok. Bunun aksine yer verilen haberlerde niyet ve beklenti beyanlarını içeren bir tutam mektup var. Bugüne değin Senato'nun ilgili komitesine kabul için gönderilen hiçbir anlaşma, teklif de yok." diyerek açıklamalarına devam etti.

Pentagon'un, iddia edilen anlaşamaya ilişkin yapmaya çalıştığı algı "planlanmış satış" olarak isimlendirdiğini belirten Riedel, "sözde" anlaşmanın içinde yer alan bazı anlaşmaların de Obama döneminde yapılan anlaşmalar olduğunu vurguladı.

SUUDİLERİN BU TÜRDEN YÜKSEK MEBLAĞYI ÖDEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Bruce Riedel, Suudi Arabistan'ın düşen petrol fiyatları ve Yemen'deki savaş sebebiyle bu parayı ödemesinin mümkünatının olmadığını, eski dönem satış sözleşmelerinin ücretinin ödenmesinde bile sorunlar yaşandığını belirtti.