Yapılan haberde, görüşmeleri yapan ABD' li ve Kore' li diplomatların isimleri de verildi. ABD ile Kuzey Kore’ nin arasında yükselen tansiyona rağmen aylardır renk verilmeyen, gizli görüşmeler yapıldığı meydana çıktı. Amerikan haber ajansı olan Associated Press’ in (AP) yapmış olduğu haber doğrultusunda, iki ülke epey bir zamandır sahnenin arkasında diplomatik ilişkiler içierisinde.

AP’ nin ismi verilmeyen Amerikalı yetkililere dayandırıp yaptığı haberde, yapılan görüşmelerde Amerikan safını, Kuzey Kore'nin izlediği siyaset hususundaki özel temsilcisi Joseph Yun temsil ediyor. Kuzey Kore için görüşmelere dahil oloan isim ise, Pak Song Il.

NELER YAŞLANMIŞTI?

Kuzey Kore lide Kim' in tüm engellere ve uygulanan ambargolara rağmen denediği balistik füze denemelerine devam etmesi neticesinde gelen başarıyla ABD' ye tehditler savurması ile başlayan süreç, ABD' nin de yumuşak olmayan tavrı ve açıklamları ile iyi se sertleşmişti. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kore, ABD' ye bağlı olan GUAM' ı vurmak için tarih vermiş ve bunun üzerine ABD ise bu gerçekleşirse Kore'nin büyük bir gazap ile karşılaşacaklarını açıklamıştı. Böyle bir durumda Japonya ve Avustralya taraflarını belli eden açıklamalar yapmış ve hatta Japonya şehrin içine füze savunma sistemi yerleştirmişti.