BEYAZ SARAY

Donald Trump, ABD’yi iklim değişikliğiyle küresel mücadeleyi amaçlayan Paris Anlaşması'ndan çekme kararı verdiğini duyurdu.

Trump, Beyaz Saray'da basına karşı verdiği demeçte ABD'yi 190'ı aşkın ülkenin imzaladığı Paris Anlaşması'ndan çekeceğini vurguladı.

TRUMP'IN AÇIKLAMARI

"Anlaşmanın iklim değişikliğiyle mücadeleden ziyade, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj kazandırmayı hedeflediğini" vurgulayan D.Trump, “ülkemi ve Amerikan vatandaşlarını korumaya dönük önemli görevimi icra edebilmem adına Paris İklim Anlaşması'ndan çekiyorum. Hali hazırdaki anlaşma yerine Amerikan şirketlerine, çalışanlara ve vergi mükelleflerine daha adil şartlar sunan bir Paris Anlaşmasının ya da tamamen yeni bir sözleşmenin görüşmelerie başlayacağız" diye belirtti.

EKONOMİK KÜLFET

Donald Trump, Barack Obama'nın Paris Anlaşması sınırlarında verdiği taahhüt ABD ekonomisinin gelişimine ket vuracağını belirtirken, konuşmasına sayılar vererek deam etti.

ULUSAL EKONOMİK ARAŞTIRMA DERNEĞİ’NİN VERİLERİNE GÖRE

Obama döneminde verilen sözlerin faaliyete geçirilmesi 2040 itibariyle kağıt üretimini yüzde 12, çimento üretimini yüzde 23, demir ve çelik üretimini yüzde 38, doğalgaz üretimini yüzde 31 ve kömür üretimini yüzde 86 azaltacak. Bunun ekonomiye kaybedilen üretim açısından külfeti 2040 itibariyle yaklaşık 3 trilyon dolar ve 6,5 milyon endüstriyel istihdam olacak."
Diğer bir yandan, anlaşmanın Hindistan ve Çin gibi Asya ülkelerine daha rahat imkanlar sunduğunu belirten D. Trump, "Gerçek şudur ki, Paris Anlaşması en çok ABD'ye olmak üzere aşırı adaletsiz" diye sözlerini noktaladı.

ABD’NİN ÇEKİLMESİ 2020’YE KADAR MÜMKÜN DEĞİL

Diğer yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Anlaşmadan çekilme düşüncesinin hemen yürürlüğe girmesinin pek mümkün olmadığı bildirildi. Çünkü anlaşmanın yasal hükümlerine göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği (BMGK), ABD'nin çekilme isteğini en erken 4 Kasım 2019 tarihinde onaylayacak.
İsteğin kabul görmesini takip eden sürecin yaklaşık bir sene sürecek olması ise ABD’nin anlaşmadan resmi olarak çekilmesinin Kasım 2020’yi bulabileceği anlamına geliyor.