ABD donanmasına ait USS Thunderbolt devriye gemisinin, Basra Körfezi’nde kendisine yüksek hızla yaklaşan İran Devrim Muhafızları’na bağlı bir devriye botuna ikaz ateşi açtığı kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir görevli, AA muhabirine verdiği demeçte, olayın USS Thunderbolt gemisinin USS Vella Gulf güdümlü füze gemisi ve iki ABD Sahil Güvenlik Botu ile Basra Körfezi’nde seyrettiği sırada meydana geldiğini açıkladı.

Görevli, İran Devrim Muhafızları’na ait olduğunu tahmin ettikleri botun silahlı olduğunu ve Amerikan donanmasına ait USS Thunderbolt’a çok yüksek hızla yaklaştığını ve Amerikan gemisinin çarpışma ihtimaline karşı ikaz ateş açtığını ifade etti.

İran gemisinin telsiz ikazlarına yanıt vermediğini dile getiren yetkili, mermilerin suya isabet ettiğini ve İran gemisinin karşılık vermeden yolunu değiştirdiğini kaydetti.

DAHA ÖNCE KUZEY KORE İLE YAŞANDI

Trump, ilk defa Beyaz Saray' da ağırladığı Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Oval Ofis' teki görüşmesden sonra ortak basın toplantısı yaptı.

İki ülke arasındaki münasebetlerin sarsılmaz ve köklü olduğunu belirten Donald Trump, Kuzey Kore tehdidine karşı ABD' nin her zaman Güney Kore ile yan yana olacağını ifade etti.

SABIR DÖNEMİ SONA ERDİ

Trump, "Kuzey Kore rejimine karşı stratejik sabır dönemi başarısız oldu. Dürüstçe söylemek gerekirse bu sabır artık tükendi. Kuzey Kore olarak bilinen kötülüğe karşı müttefiklerimizi ve kendi vatandaşlarımızı korumak adına diplomatik, güvenlik ve ekonomik tedbirler noktasında Güney Kore ve Japonya ile yakın çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.