ABD'nin bir TV kanalında spikerlik yaptıktan sonra Trump tarafından Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ilan edilen Heather Nauert, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar hakkındaki endişelerini henüz detaylandırmadıkları için ABD'nin "şaşırdığını" belirterek "Amaç gerçekten terörizm mi?" dedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlenen günlük medya toplantısında Katar' a uygulanan ambargoya dair yorumlarda bulundu.

Katar' a karşı yapılmakta olan kuşatmanın 5 Haziran' da başladığını ifade eden Nauert, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri' nin, iddialarının ayrıntılarını henüz kamuoyu ile paylaşmadığına vurgu yaptı.

ABD DURUMA ŞAŞIRMIŞ

Heather Nauert, "Ambargoyu uygulamaya iki haftadan fazla bir vakitten evvel başladılar. Arap ülkelerinin Katar hakkındaki iddialarının ayrıntılarını henüz kamuoyuna aktarmamasına karşı şaşırmış durumdayız." ifadesini kullandı. Bu durum karşısında ABD'nin duyduğu endişeyi dile getiren Sözcü, "Bu zaman dilimi arttıkça Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yaptıkları karşısında şüpheler artıyor." diye konuştu.

Sözcü Heather Nauert, "Bu aşamada basit bir sual ile karşı karşıyayız: Atılan adımlar gerçekten Katar'ın terörizmi desteklediği yönündeki iddiaların sonucu muydu, yoksa Körfez ülkeleri arasında uzun zamandan beri var olan sorunlarla mı ilgiliydi?" dedi