ABD Dışişleri Bakanlığı, Harekatı Onaylamadığını Açıkladı!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Güney sınırıyla ilgili ulusal güvenlik endişelerini anladıklarını, fakat Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonunu onaylamadıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Harekatı Onaylamadığını Açıkladı!

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Güney sınırıyla ilgili ulusal güvenlik endişelerini anladıklarını, fakat Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonunu onaylamadıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir görevli, medya üyelerinin dahil olduğu bir telekonferansta Kuzey Suriye'deki gelişmelere ve Barış Pınarı Harekatı'na yönelik değerlendirmeler gerçekleştirdi.

Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik kaygıları olduğunu ve bu bağlamda Ankara ile uzun zamandır irtibat halinde olduklarını açıklayan yetkili, Türkiye'nin söz konusu endişelerini anladıklarını ancak diğer yandan DEAŞ terör örgütü ile mücadele kapsamında Suriye'de ortağa ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdi.

Yetkilinin açıklamaları tam olarak şöyledir: 

"DEAŞ ile mücadele kapsamında alanda ortaklara ihtiyacımız var. Bu ortak, PKK'nın Suriye uzantısı olan YPG'nin ağırlıkta olduğu SDG güçleridir. Tabii ki bu durum, 35 yıldır PKK'nın düzenlediği korkunç terör saldırıları sebebiyle acı çeken Türkiye için sorun teşkil ediyor. Yani Türkiye'nin haklı endişeleri var ancak bu askeri harekat, DEAŞ ile mücadele eden ve birçoğu o bölgenin insanı olan SDG mensuplarına zarar veriyor. Ayrıca tüm bölgede istikrarsızlık ve güvensizlik oluşturuyor. Bu sebeple Türkiye'nin söz konusu askeri harekatını kesinlikle onaylamıyoruz."

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırınız.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri