ABD Dışişleri Bakanı olan Rex Tillerson, gereken koşullaır yerine getirmediği müddetçe Rusya' ya yönelik uygulanan yaptırımların devam edeceğini ifade etti. Bakan Tillerson, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüşmesinden sonra müşterek basın toplantısında yaptığı konuşmada Rusya' ya yaptırımlar konusuna değindi.

YAPTIRIMLAR DEVAM EDECEK

Yaptırımların devam edeceğini belirten Tillerson, "Rusya gereken koşulları yerine getirmediği müddetçe ABD ve Avrupa Birliği’ nin yaptırımları sürecek.” ifadelerini kullandı.

RUSYA'YA 'MİNSK ANLAŞMASI' HATIRLATMASI

Minsk Anlaşması' nın uygulanması ile alakalı sürecin hızlanmasını sağlayabilmek adına özel temsilci atadıklarını anımsatan Bakan Tillerson, "Rusya' ya Minsk Anlaşması çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesi ve ayrılıkçılar üzerindeki etkisini kullanması çağrısında bulunuyoruz." dedi.

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD olarak Ukrayna’ nın toprak bütünlüğünün yeniden sağlanmasını hedeflediklerini ifade ederek, Ukrayna vatandaşlarının güvenliğinin, etnik bağımsızlıklarının, milli ve dini eğilimlerinin çok önemli olduğunu dile getirdi.
Poroşenko ise yaptığı konuşmada, ABD’li ortaklarının ve Rex Tillerson’ ın, Kırım’ ın gayrimeşru ilhakı ve Ukrayna’ nın toprak bütünlüğü meselesinin Rusya’ ya yönelik yaptırımların kaldırılmasının şartları olduğunu vurguladığını aktardı.