Karayipler'de en az 30 insanın hayatına mal olan Irma Kasırgası nedeniyle Amerika teyakkuz halinde. Kasırganın bu haftasonu itibariyle Amerika'nın Florida kentinde etkili olması sanılıyor. 

Amerikan Hava Kuvvetleri WC-130J Super Hercules adlı askeri tahliye uçaklarını Irma Kasırgası'nın etkili olması beklenen Florida'ya gönderilmekte. Mississipi eyaletinin Biloxi şehrinde yer alan Keesler Hava üssünde "Fırtına avcısı" olarak ünlenen uçaklar bölgede gönderilmeden önce hazırlık aşamasında görüntülendi.

BÖLGENİN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK HAVALİMANI HARİTADAN SİLİNDİ

Irma'nın haritadan sildiği yerler içinde çevrenin üçüncü büyük havalimanı da bulunuyor. Barbuda Başbakanı Browne, havadan gördüğü manzarayı toplu kıyım olarak nitelendirdi.

St. Martin adasında10 can kaybı var, Barbuda'da iki yaşında bir bebek hayatını kaybetti. Toplam ölü sayısı 10'a çıkmış durumda fakat can kaybının artmasından ciddi endişe ediliyor. Birleşmiş Milletler, Irma'nın 40 milyon insanı etkileyebileceğini açıkladı.

Amerika'nın New York'tan havalanan bir yolcu uçağı, Porto Riko'ya kasırganın içinden geçerek inmiş durumda. Uçağın hareketleri an be an takip ediliyor, uçağın iniş ve kalkışı 67 dakika sürdüğü belirtildi. 

Irma'dan sonra ortaya çıkan Jose de kasırgaya dönüşmüş durumda ve ikili aynı güzergahta ilerlediği açıklandı. Meksika Körfezi'nde ise Katia kasırgası bulunuyor. Atlas Okyanusu'nda seneler sonra aynı anda üç kasırga aynı anda görülüyor.