Los Angeles Evsiz Hizmetleri Müdürlüğü’nün paylaştığı son rapor ABD yetkililerini şaşırttı.Rapora göre evsizlerin sayısı geçen yıl şehir merkezinde yüzde 20, kenar mahallelerle birlikte şehrin her yerinde yüzde 23 arttı. Şehir genelinde evsizlerin sayısının 57 bini aştığı vurgulandı.

YETKİLİLER ŞOKTA

Yetkililer açıklanan verilerin korkunç seviyede olduğunu belirterek bu duruma şehirdeki ev kiralarındaki yüksek artışın neden olduğunu belirtti. Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti de, “Kiraların her yıl iki kat daha artışına müsade edemeyiz" dedi.

Los Angeles ABD'li ünlülerin merkezi olarak da biliniyor. Birçok yıldızın şehirde evi mevcut. Fakat ABD’de evsiz sayısının da en fazla olduğu kentlerden birisi olan Los Angeles, aynı zamanda “ABD'li evsizlerin başkenti” olarak adlandırılıyor. Yerel yönetim sorunu çözmek için 2015’te acil durum ilan etmiş ve 100 milyon dolar harcamayacağı açıklamıştı. Ancak giderek daha fazla insanın evsiz kalması nedeniyle sorunun çözülemez boyutlara ulaştığı ifade ediliyor.

EKONOMİK POLİTİKA ETKİLİ

ABD'de ekonominin uzun zamandır dalgalı seyretmesi, yanlış ekonomik politikalar ve düzensiz istikrar bu duruma neden oluyor. İnsanlar kazandıkalrı para ile yaşamını sürdürememeye başladığında ilk iş evini ve arabasını satması yoluna gidiyor. Bir süre sonra işsiz kalan insanlar kiralarını da ödeyemeyince sokaklarda yaşamaya başlıyor. ABD'nin yanlış ekonomik hamleleri bu durumun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.