ABD, Bulgaristan’a F-16 Hibe Edecek

ABD, Bulgaristan’a ikinci el iki adet F-16 uçağı hibe edeceğini açıkladı. Bir süredir Askeri üs içinde çalışmalar yapan iki ülke askeri iş birliğini ilerletmeyi düşünüyor.

ABD, Bulgaristan’a F-16 Hibe Edecek

ABD’nin Sofya Büyükelçiliğinden önemli bir açıklama yapıldı.  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Clarke Cooper’ın Amerikan Silahlı Kuvvetlerinin Bulgaristan’da kullandığı askeri üslerine dün yaptığı ziyaretinin ardından alındığı belirtildi. Söz konusu uçakların kullanılmaya ihtiyaç duyulmadığı gerekçesiyle, Bulgaristan’a hibe edileceği kaydedildi.

ABD’nin Sofya Büyükelçiliği, uçakların Bulgar pilotların eğitimi için kullanılacağı bilgisini paylaştı.

Açıklamada, “F-16 Block 70′ uçaklarının edinilmesi sayesinde Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri, Karadeniz bölgesinde güvenliğin sağlanması için ortak misyonlarımızın lojistiği için kapsamlı kaynaklar oluşturacak.

ABD ile Bulgaristan arasında askeri alanda ilerleyen iş birliği çerçevesinde son 2 yılda 170 ortak girişim gerçekleştiği, 5 bin Bulgar askeri personelin ABD’de eğitim gördüğü, ABD’nin Bulgaristan’daki savunma tesislerine 50 milyon dolarlık yatırım yaptığı biliniyor.

KONGRENİN ONAYI GEREK

Hava Kuvvetleri filosu yıpranmış eski Rus yapımı uçaklardan oluşan Bulgaristan, ABD’den alacağı 8 F-16 uçağı için 1 milyar avro peşin ödeme yapmıştı. Uçakları 2024’te teslim alacak ülke, 8 tane daha almaya hazır olduğunu bildirmişti.

Başbakan Boyko Borisov, ABD’den beklenen uçakların kullanılacağı Bulgaristan’daki askeri üslerin onarım ve hazırlığı için 150 milyon avro ayrıldığını basına açıklamıştı. Hibe edilecek uçakların devir teslimi için ABD Kongresinden onaydan geçtikten sonra bekleniyor.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EN ÇOK OKUNANLAR