Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin Kore Yarımadası üzerinde ses hızını geçebilen B-1B modeli iki bombardıman uçağı uçurduğu aktarıldı.

GÜNEY KORE İLE TATBİKAT


ABD bombardıman uçaklarının, Güney Kore savaş uçaklarıyla normal tatbikat dahilinde birlikte manevralar yaptığı belirtildi.

ABD ordusu tarafından yapılan bildiride, bombardıman uçaklarının Japonya ve Güney Kore hava kuvvetleri ile iki farklı tatbikat için bölgede olduğu vurgulandı.

KIŞKIRTICI EYLEMLERE KARŞI UÇUŞLAR


Yapılan açıklamada, uçuşların "Pasifik bölgesinde kışkırtıcı ve istikrar bozucu eylemlere karşın" Güney Kore, Japonya ve ABD arasındaki ittifakı göstermeyi hedeflediği ifade edildi.

KUZEY KORE'YE KARŞI GÜÇ GÖSTERİSİ


Kuzey Kore'de ortalama 15 ay tutuklu kalmasının ardından geçtiğimiz hafta serbest bırakılan 22 yaşındaki ABD'li öğrenci Otto Warmbier'in ülkesinde yaşamını yitirmesinden sonra, gelen manevraların ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı güç gösterisi olduğu görüşleri aktarıldı.

Yapılanbu sürtüşmeler ileride ciddi sorunlara yol açabileceğe benziyor. ABD'nin Suriye'de de bu tarz harketlerde bulunmasına anına cevap verilirken, Kuzey Kore'nin durumla alakalı ne tepki vereceği merak konusu.