24 Temmuz 2019
  • Istanbul 26.11°
  • Ankara 24°
  • Izmir 30°
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:37
Yatsı 22:19
BIST102.556
Dolar5,7112
Euro6,3717
Altın260,46

ABD Başkanı'nın Heykelini Yaktılar!

ABD'de ırkçı saldırı eylemleri devam ediyor. Son olarak bu saldırılardan nasibini alan Abraham Lincoln'ün heykeli oldu.

ABD Başkanı'nın Heykelini Yaktılar!

Amerik Birleşik Devletleri' nin Virginia eyaletinde başlayıp az bir zaman zarfı içerisinde diğer eyaletlere de sıçrayan ırkçı saldırı olayları bu defa da Chicago eyaletinde meydana geldi. Kölelik yanlısı Konfederasyon Ordusu' na karşı büyük bir başarı elde edip Amerika Birleşik Devletleri' nin bu zamanlara gelmesinde büyük payı olan, 16. Devlet Başkanı Abraham Lincoln' ün 90 senedir ayakta duran heykeli ırkçı saldırılar sonucunda yakıldı.

FAŞİST GRUPLARIN SALDIRISI OLDU

Kuzey Karolina eyaletinde yıkılan ve Baltimore eyaletinde belediye meclisi tarafından kaldırılan heykellere ırkçı gruplardan henüz yanıt gelmemişken, Chicago eyaletinde ırkçı saldırganlar, Amerika Tarihinde önemli bir yere sahip olan Abraham Lincoln heykelini yakarak parçalamayı denedi. Olay sonrasında tarihi anıt büyük zarar gördü. Saldırının gerçekleştirilmesi gerginliğin hala devam ettiğini göstermekte.

ABD'de Lincoln heykeline saldırı

 

ABD'de Lincoln heykeline saldırı

KONFEDERASYON ORDULARI KARŞISINDA LİNCOLN

ABD' de 16. Başkan olan Abraham Lincoln, iç savaş zamanında şu anki ırkçıların tarafı olduğu Konfederasyon ordusuna karşı zafer elde etmiş ve  köleliğe bir son vermişti. Bu saldırıdan sonra da onlar tarafından gerçekleştirildiği, Kuzey Karolina ve Baltimore'a yanıt niteliğinde yapıldığı düşünülüyor.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri