ABD Başkanı ve Kral Selman’ın Telefon Trafiği

Başkan Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in gerçekleştirdiği telefon trafiğinde iki liderin bölgesel güç istikrarını ve terörün finanse edilmesini kontrol etme konularında istişarede bulunduğunu bildirildi.

ABD Başkanı ve Kral Selman’ın Telefon Trafiği

Washington’da bulunan Beyaz Saray’dan, Trump ile Kral Selman arasındaki telefon görüşmesine dair yazılı bir beyan geldi.

BEYANDA YER ALAN İFADELERE GÖRE

"Başkan Donald Trump, iki kutsal dini yerin koruyucusu Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile telefonda görüştü. İki önder, terör örgütlerinin finanse edilmesi ve lokasyondaki herhangi bir ülke tarafından aşırıya kaçmann yaygınlaştırılmasının önüne geçilmesiyle alakalı konuları görüştü. Başkan, birleşik Körfez İş birliği Konseyinin, bölgede istikrarın yayılmasına ve terörün sona erdirilmesinde kritik rol alacağının altını çizdi."

RESMİ TWİTTER HESABINDAN AÇIKLAMA

Donald Trump, Katar ile yaşanılan diplomatik krize ilişkin resmi Twitter hesabından dün yaptığı açıklamada Katar'ı hedefekoyarak, "Kral ve 50 ülke temsilcileriyle görüştüğüm Suudi Arabistan ziyaretinin yararlı olduğunu görmekten haz duydum.

Terörün finanse edilmesine yönelik sert bir çizgide olmaya devam edeceklerini belirtmişlerdi ve tüm yaşananlar Katar'ı işaret ediyordu. Belki de bu, terör korkusunun kesin sonunun başlangıcı olacaktır." yorumlarında bulunmuştu.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Yemen dün gündüz vakitlerinde bulundukları beyanlarla "teröre destek vermekle suçladıkları" Katar ile diplomatik ilişkilerini durdurduklarını bildirmişti.

Katar'a yönelik yapılan diplomatik baskıya Maldiv Adaları ve uluslararası toplumca meşruiyet kazanmamış darbeci general Halife Hafter destekçisi Libya Tobruk hükümeti ile Moritanya da eklenmişti.

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri-->