ABD Başkanı Trump Japonya Yolcusu

ABD Başkanı Donald Trump, Mayıs ayı sonunda Japonya’ya ziyaret edecek. Böylelikle Trump, yeni Japonya İmparatoru ile tanışan ilk yabancı lider olacak.

ABD Başkanı Trump Japonya Yolcusu

ABD Başkanı Trump Japonya Yolcusu

Japonya, İmparator Akihito'nun koltuğu resmen oğlu Prens Naruhito'ya bırakacağı tarih olan 1 Mayıs'a hazırlanırken, Japonya Bakanlar Kurulu, 25-28 Mayıs tarihleri arasında ABD Başkanı Donald Trump'ı Japonya'ya davet etti. Davet planına göre, Başkan Trump'ın programında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile yapacağı bir zirve, yeni imparator ile bir toplantı ve imparatorluk sarayında bir akşam yemeği yer alacak. Ayrıca, Trump ve Abe'nin bir sumo turnuvasını birlikte izlemeleri ve golf oynamaları da öngörülüyor.

Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, iki liderin karşılıklı ziyaretlerinin güçlü bir Japonya-ABD ittifakına işaret ettiğini ifade etti. Trump'un, Japonya'nın yeni döneminde ülkeye davet edilen ilk devlet konuğu olacağını belirten Suga, iki ülke işbirliğinin bölge ve dünya barışına katkıda bulunmasına dair umudu olduğunu söyledi.

ABE VE TRUMP TEKRAR GÖRÜŞECEK
 
ABD Başkanı Trump'ın, 25 Mayıs'ta Japonya'ya yapması beklenen ziyareti öncesinde, 27 Nisan'da Washington'da Başbakan Abe ile bir araya gelmesi amaçlanıyor. Bunun yanı sıra, Trump'ın Haziran'da Japonya'nın Osaka şehrinde yapılacak G20 Zirvesi için bir kez daha Japonya'ya seyahat etmesi gerekiyor.
 
Son Dakika Dünya Haberleri için aşağı kaydırın. 

Yorum Yaz

Diğer Dünya Haberleri