ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'den referandumun daha sonra yapılmasını talep ettiğini bildirildi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Tillerson, Barzani'yi telefonla arayarak 25 Eylül'de yapılması tahmin edilen referandumun daha sonra yapılmasını talep etti.

ABD'nin referandumun ertelenmesini daha uygun görmesine dair Barzani'nin ise "Referandumun ertelenmesi durumunda, Kürdistan halkının geleceği ve kaderinin belirlenmesi için ne gibi bir alternatif ve garanti var?" dediği kaydedildi.

Açıklamada bunun dışında Barzani'nin "Irak ile birlikte yaşam hedefiyle çeşitli süreçlerde verdiği mücadele hedefine ulaşmadığı için IKBY'nin, kendi başının çaresine bakma kararı aldığını" söylediği belirtildi.

Diğer taraftan Tillerson'ın "IKBY'nin siyasi sorunların diyalog yoluyla çözümü için Bağdat'a heyet yollamasından" duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.

BARZANİ GERİ ADIM ATMAYACAKLARINI BELİRTMİŞTİ

rak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Londra merkezli El-Hayat gazetesine yaptığı açıklamada, Telafer'in kurtarılması, Haşdi Şabi ve Kürtlerin bağlantıalrı ile 25 Eylül'de yapılması tahmin edilen bağımsızlık referandumu hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

25 Eylül'de yapılması öngörülen referandum kararını, "bağımsızlığa adım atmak" şeklinde ifade eden Barzani, bunun şiddetten uzak barışçıl bir süreç olduğunu dile getirdi.

"Referandumun asıl hedefi, yeni felaketler ve savaşların yaşanmasını engellemektir" diyen Barzani, "Biz savaş istemiyoruz. Tersine kardeşlik ve dostluk ilanında bulunduk. Referandum tarihi konusunda ise Kürdistan'ın siyasi partileri buna karar verip, tarihi belirledi ve geri dönüş de yok." diye konuştu.

IKBY Başkanı Barzani, bazı kesimlerin referandumun zamanlamasına dair eleştirisine ilişkin ise "Soruyoruz; referandum için uygun tarih ne zaman gelecek? Başkalarının onayını beklersek, uygun zaman kesinlikle gelmeyecektir. Yalnızca Kürdistan halkı referandum tarihini tayin edebilir." ifadelerini kullandı.