Başbakan Viktor Orban, Macaristan Ulusal Meclisinde sunduğu açıklamada, mülteci sorunu ve güncel meselelere dair yaptığı çalışmalardan bahsetti. AB’nin üye devletlerden daha çok görev edinmeye gayret ettiği yönündeki fikrini ifade eden ve buna karşı çıkan Orban, "Günümüzde Macarların ekseriyeti Brüksel’in atı ters sürdüğünü zannediyor. Brüksel’in bizlerden idaremizi ele geçirmesine ve mecburi mülteci onay planını emretmesine izin veremeyiz" diye açıklamada bulundu.

GEORGE SOROS’UN KULULAR

Brüksel’de, Macar asıllı Yahudi iş adamı George Soros’un dediklerinden dışarı çıkılmadığını dile getiren Orban, "Günümüzde Brüksel’de, milyonlarca insanın fakirliğine sebep olan vurguncu ne yönde ilerlenilmesini söylerse o yönde karar alınması absürtlük. Bugün AB siyasetçileri, Avrupa’ya nasıl hareket edilmesi gerektiğini dile getiren George Soros’un önünde eğiliyor" açıklamasını yaptı.

BRÜKSEL TERÖRİSTLERDEN YANA

Macaristan-Sırbistan hudut geçişinde, 2015’te polis ile mülteciler arasında meydana gelen kavgada gözaltına alınmasının ardından terör cürmüyle 10 senelik hapis cezasına mahkûm edilen Suriyeli Ahmed H. hadisesinin Avrupa Parlamentosu’nun Macaristan hususundaki belgelerinde bulunmasına da tepki gösteren Orban, "Brüksel çok açık bir biçimde teröristlerin tarafında bulunuyor, bunu reddetmeliyiz" diye konuştu.