Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’nın toprak birliğini, egemenliğini ve bağımsızlığını tehdit edici faaliyetlerde bulunmaları nedeniyle içlerinde Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov'un da bulunduğu 3 kişi ile 3 şirkete yaptırım getirdi.

AB Konseyinden gerçekleştirilen açıklamada, Alman endüstri devi Siemens’in ürettiği doğalgaz türbinlerini, Rusya’nın illegal ilhak ettiği Kırım’a gönderdikleri belirlenen 3 Rus vatandaşı ve 3 şirkete yaptırım uygulanmaya başlandığını duyurdu.

Bu eylemin Ukrayna’nın toprak birliğine, egemenliğine ve bağımsızlığına zarar verdiği söylenen açıklamada, Kırım ve Sivastopol’e enerji sektörü gibi alanlarda ekipman sağlanmasının yasak olduğu hatırlatıldı.

AB’nin Kırım ve Sivastopol’un Rusya tarafından ilhakının tanınmadığının altı çizilen açıklamada, Rusya’ya satılan doğalgaz türbinlerinin Kırım’a iletilmesinin Siemens’le yapılan satış sözleşmelerine aykırı olduğu, bu etkinlikte bulunan kişilere ve şirketlere AB çapında seyahat yasağı getirileceği ve AB'deki mal varlıklarının dondurulacağı belirtildi.

Yaptırım getirilen kişiler içerisinde Rusya Enerji Bakan Yardımcısı Andrey Çerezov da yer alıyor.

Böylelikle, AB'nin yaptırım listesinde, mal varlıkları dondurulmuş ve seyahat yasağı konulmuş kişi sayısı 153'e, şirket sayısı 40'a yükseldi. AB'nin bu yaptırımları pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi içine alıyor.

AB'nin, Kırım'ı ve Sivastopol'u illegal egemenliği altına alması sebebiyle Rusya'daki belirli sektörlere karşı ekonomik yaptırımları da bulunuyor. Ekonomik yaptırımlar uyarınca AB üyesi 28 ülke Rusya'ya silah satışı gerçekleştiremiyor. Ekonomik yaptırımlarla Rusya'nın petrol ve doğalgaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri AB ülkelerinden alması kısıtlandı ve Rus kamu bankaları Avrupa'da finans sektöründen dışlandı.

Rusya, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyeti'ni ve Sivastopol şehrini yasa dışı ilhak etmişti. Kırım'ın ilhakı ve Ukrayna'nın doğusunda çıkan olaylardan sonra AB, ABD ve bazı ülkeler Rusya’ya yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.