Brüksel’de sürmekte olan AB Lider Zirvesi esnasında Twitter hesabından paylaşımda bulunan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rusya'nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırması sebebiyle AB'nin uygulamakta olduğu ekonomik yaptırımların uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Tusk mesajında, "Anlaşma gerçekleşti. Rusya’nın Minsk Anlaşması'nı uygulamaktaki yetersizliği sebebi ile AB ekonomik yaptırımları uzatacak." sözlerine yer verdi.

Rusya, 18 Mart 2014'de Kırım Özerk Cumhuriyetini ve Sivastopol kentini illegal ilhak etmişti. Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesi ve Ukrayna'nın doğusunda baş gösteren olayların ardından Avrupa Birliği, ABD ve kimi ülkeler Rusya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

6 AY UZATILDI

AB, Rusya’ya ekonomik yaptırımlar kararını ilk kez 2014 senesinde almıştı. Uzatılan ekonomik yaptırımlar gereğince AB üyesi 28 ülke, Rusya'ya silah satışı yapmıyor. Yaptırımlarla, Rusya'nın petrol ve gaz sektörlerinde kullanılan bazı teknolojileri, AB ülkelerinden alması daraltılıyor. Bunun dışında Rus kamu bankaları Avrupa'da ekonomi sektöründen dışlanıyor.

Özellikle ticaret ve yatırımlara karşı daraltmaları içeren yaptırımlar, her 6 ayda bir uzatılıyor. Mevcut yaptırımların müddeti 31 Temmuz 2017’de bitiyordu.

AB'nin mal varlığı dondurma ve seyahat engelinden oluşan ek yaptırımları da pek çok Rus ve ayrılıkçı üst düzey görevliyi kapsıyor.