Avrupa Birliği (AB), yasal mecburiyet olmasına karşın mülteci almayı kabul etmeyen Çekya, Macaristan ve Polonya hakkında yasal işlem başlattı.

AB Komisyonu'nun yaptığı açıklmada, Çekya, Macaristan ve Polonya'ya sürekli olarak mültecileri kabul etme ya da en azından bu konuda söz vermesi çağrısı yapıldığını hatırlattı.

Fakat yapılan çağrılarda sonuçsuz kalınca söz konusu 3 ülkenin AB Konseyi kararlarından doğan mesuliyetlerini ihlal ederek mültecileri kabul etmediği söylenen açıklamada, "Bu kapsamda, daha evvelki Yeniden Yerleştirme Raporunda açıklandığı üzere, Komisyon bu üç üye ülke üzrine bozma prosedürü başlatmaya karar verdi." denildi.
Diğer taraftan yapılan açıklamada, 18 Mart 2016'da varılan Türkiye- AB sığınmacı anlaşmasının kimi zorluklar olmasına karşın somut sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çekilerek, Türkiye'den Yunanistan'a giden mültecilerin sayısının günlük yaklaşık 50 olduğu, bunun da anlaşmadan evvelki orana göre yüzde 97'lik bir gerileme manasına geldiği belirtildi.

AB Konseyi, Eylül 2015'te, İtalya ve Yunanistan'da kalan 160 bin mültecinin iki sene içerisinde diğer AB ülkeleri arasında dağıtılmasınayönelik bir planı kabul etmiş, ancak geçen zamana karşın yalnızca 21 bin kadarı yerleştirilebilmişti.