Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin hükümet ve devlet başkanları, birliğin kuruluşu olarak kabul edilen Roma Antlaşması’nın 60. yıl dönümünde İtalya’nın başkenti Roma’da bir araya geldi.

Olağanüstü güvenlik önlemleri altında 25 Mart 1957 tarihinde antlaşmanın imzalandığı Conservatori Sarayı’na gelen 27 ülkenin liderlerini AB Dönem Başkanı sıfatıyla Malta Başbakanı Joseph Muscat, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve ev sahibi İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni karşıladı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI'NIN YOKLUĞU GÖZE ÇARPTI 

İngiltere’nin birlikten ayrılma sürecini gelecek çarşamba günü resmen başlatacağını açıklayan İngiltere Başbakanı Theresa May’in yokluğu göze çarptı.

AP BAŞKANI TAJANİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Avrupa Parlamentosu Başkanı Anatonio Tajani birliğin sorunlarına dikkat çekti. Tajani, ''Biz Avrupamızdan bıkmadık ancak daha iyi çalışmasını istiyoruz. Birçok hatalar yapıldı ve Birliğimiz henüz tamamlanmadı. Çoğu kez sorunlardan uzak, bölünmüş ve çok bürokratik. Benim Parlamento’nun başkanı olarak endişelerim var çünkü tüm bunlar vatandaşlarda artan bir huzursuzluk yaratıyor. Avrupayı insanlara daha yakın hale getirmeden daha ileriye gidemeyiz'' dedi.

60 YIL SONRA BAĞLILIK YİNELENDİ

Daha sonra liderler Avrupa Birliği’ne bağlılıklarını yineleyen Roma bildirisini, 60 yıl sonra aynı salonda imzaladı.

 

Kaynak: Haber7.com