ABD Başkanı Donald Trump’ın iklim anlaşmasına artık taraf olmama yönündeki kararı, Çin ve Avrupa ülkeleri arasında yakınlaşmayı neticesini doğurdu. Çin de Avrupalı devletler gibi Trump’a karşı sert bir üslupla karşılık verdi.

Trump’ın geçen Perşembe Paris İklim Anlaşması’na taraf olmadıklarını beyan etmesinin ardından Çin’in reaksiyonu ağır oldu. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ABD’nin dünyaya sırtını döndüğünü ifade ederken, Almanya Başbakanı Merkel, ABD’nin ileride nedamet duyacağını dile getirmişti. Trump, bu haliyle anlaşmanın ABD’ye yükünün çok fazla olduğunu, bu nedenle daha dengeli bir uzlaşmaya varılması adına çekildiklerini ve bu amaç doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etmişti.

AVRUPA: BAŞKA BİR ANLAŞMA MÜMKÜN DEĞİL

ABD’nin çekilmesinin ardından Avrupa’nın üç büyük ülkesini teşkil eden İtalya, Fransa ve Almanya’dan müşterek bir açıklama yapıldı. Üç ülkenin liderleri Paris İklim Anlaşması’nın icra edilmesi hususunda ortak duruşa sahip oldukları dile getiriliyor. İngiltere Başbakanı May ile Kanada Başbakanı Trudeau, ABD’nin kararının hayal kırıklığına sebep olduğunu dile getirdiler. İsviçre, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda açıklamalarında ABD’yi kınadıklarını ilan ettiler. Japonya ve Avustralya ise üzüldüklerini ifade etmekle yetinerek anlaşmaya bağlılıklarının devam ettiği dile getirdiler.

EYALETLER TRUMP’A KARŞI ÇIKIYOR

Çin’in yaptığı açıklama ise ABD’nin kararının küresel çapta bir felaketin habercisi olduğu ifade edildi. Avrupa Birliği, Hindistan ve Çin’in birlik olup ABD’yi ikna etmeleri gerektiği savunuldu.
Öte yandan Trump’ın kararına eyalet yönetimleri direnç gösteriyor. Trump’ın kararını protesto eden eyaletler, Birleşik Devletler İklim Birliği ismi altında toplanarak kararın şartlarını uygulamaya devam edeceklerini ifade ediyorlar.