Almanya'da yayınlanan ve Türk karşıtı söylemlerle gündeme gelen Bild gazetesi, AB Komisyonu Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komiseri Günther Oettinger ile söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşide yine Türkiye aleyhtarı ifadeler vardı. Skandal ifadeler bu sefer de AB'nin Türkiye'ye yapmayı planladığı yardımlar ile ilgiliydi.

AB yetkilisinden Türkiye'ye ödeme yapılmayacak iddiası

"YARDIMLARIN ÖDENECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM" AÇIKLAMASI

Türkiye'ye 2020 yılına kadar ödenmesi planlanan 4.3 milyar Euro'luk üyeliğe hazırlık fonuna ilişkin konuşan AB Komiseri, "Türkiye ile yapılan müzakereler gereği 2014-2020 yılları arasında toplamda 4.3 milyar Euro'luk bir yardım ödenmesi planlanmıştı. ancak şu anki koşullar sebebiyle bu yardımın ödeneceğini düşünmüyorum." dedi.

Oettinger ayrıca "Bu fonun, Türkiye'yi Avrupa'ya yaklaştıracak projeler geliştirmek için kullanılması öngörülüyordu. Mesela hakim, savcı ve gazetecilerin eğitilmesi yoluyla. Türkiye'de siyasi alanda yaşanan gelişmelere bakılırsa bu tür projeler geliştirmeye devam edileceğini düşünemiyorum." açıklamalarında bulundu.


AB VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMUYOR

AB Komserinin sözleri gündemdeki yerini alırken, ancak bu AB'nin ilk sözünde durmaması olmadı. Öyle ki Türkiye ile AB arasında halihazırda imzalanan ve mültecilere yardım için kullanılacak olan 3 milyar Euro'luk meblağa halen ödenmezken, üzerine 4.3 milyar Euro'luk AB katılım yardım fonunun ödenmeme ihtimalinin konuşulması yaşanan olay AB'nin ne kadar güvenilir bir kurum olduğunu tartışmaya sundu.