Bilgiyi veren Brasilia'daki AB diplomatları, Brezilya hükümetinin bu teklifi kabul etmediğini ifade ettiler.

Ancak Brezilya'nın et ihracatı, bir süre önce sağlık müfettişlerinin yolsuzluğa karıştıkları ve kokmuş et ürünlerinin satıldığı iddiaları üzerine zaten durma noktasına geldi.

Brezilya Tarım Bakanı Blario Maggi'nin sözcüsü, bakana AB'nin böyle bir talebi hakkında bilgi gelmediğini söyledi.

''ASKIYA ALMALARINI İSTEDİK AMA REDDETTİLER''

AB diplomatı, "Brezilyalılardan tüm ihracatı askıya almalarını istedik ama reddettiler... Brezilya'nın bu konuyu bir sağlık sorunu değil de bir halka ilişkiler sorunu gibi görmesi herkesi hayal kırıklığına uğrattı" dedi.

Bir başka diplomata göre Brezilya kendi isteğiyle ihracatı durdurursa, satışlar ileride her an kolayca yeniden başlayabilir.

İHRACATINI YASAKLADI

Brezilya hükümeti, federal polisin soruşturma açtığı 21 et paketleme şirketinin ihracatını yasakladı. Ancak hükümet yine de Brezilya'nın ihraç ettiği etlerin kalitesinden kuşku duyulmaması gerektiğini savunuyor.

Avrupalı tarım grupları dün AB Komisyonu'na baş vurarak skandal nedeniyle Brezilya'dan et ithalatı konusunda daha sıkı önlemler alınmasını istediler. AB uzmanları bu önlemleri görüşmek için bugün Brüksel'de toplanacak.

Skandal, geçen yıl 14 milyar dolara yakın ihracatıyla, dünyanın en büyük et satıcısı olan Brezilya'nın bu alandaki itibarına darbe oldu.

 

Kaynak: Sabah