Haberi alan Katar kraliyet ailesinin mensupları, aralarında bir de Airbus bulunan dokuz uçakla İsviçre’nin Zürih-Kloten Havalimanı’na iniş yaptı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, hafta sonu yaşanan olayda İsviçre’ye gelen uçakların kraliyet filosuna ait oldukları açıklandı.Zürih’te ameliyata alınan 63 yaşındaki Şeyh Hamid başarılı bir operasyon geçirdi.

Katar hükümeti tarafından Şeyh Hamid’in bacağını nerede kırdığına dair bir açıklama yapılmadı ancak eski Emir’in ailesiyle beraber Fas’taki Atlas Dağları’nda tatilde olduğu biliniyordu.

Zurich Tages Anzeiger gazetesi Airbus olan ilk Katar uçağının 26 Aralık’ta gece yarısı Fas’ın Marakeş şehrinden geldiğini yazdı.

Haberde ikinci uçağın sabah saat 5’te Zürih’e geldiği, üçüncü uçağın ise sadece 15 dakika sonra iniş yaptığı bildirildi. İki uçak da Katar’ın başkenti Doha’dan geldi.

Hafta sonu boyunca altı uçak daha Zürih’e iniş yaptı.Şeyh Hamid’in son yıllarda sağlığının kötü olduğuna inanılıyor. 1995’te ülke yönetiminin başına geçen Şeyh Hamid, 2013’te oğlu Şeyh Tamim’e görevini devretmişti.