Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Yemen'de kolera sebebiyle hayatını kaybeden insan sayısının 605’e çıktığını ifade etti. Hastalık nedeniyle vefat edenlerin yüzde 40’ı kadarının ‘çocuk’ olduğu belirtiliyor.

Yemen’de bulunan DSÖ’ye ait ofisin duyurduğu bilgilere göre Yemen’in 19 bölgesinde 27 Nisan’dan bugüne 73 bin 700 kadar şüpheli vak’a belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü dün yaptığı açıklamasında kolera salgını nedeniyle ölenlerin 532 olduğunu ifade etmişti. Bugün ise bu sayının 605’e çıktığı haber veriliyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇAĞRI YAPTI

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonundan (UNICEF) duyurulan bilgilere göre hastalık nedeniyle hayatlarını kaybedenlerin yarısının çocuklardan oluştuğu bilgisi veriliyor.

Açıklama metninde geçtiği üzere günde ortalama dört çocuk kolera sebebiyle hayatını kaybediyor. Günde bin çocuğun ise her gün ishal sebebiyle hastaneye kaldırıldığı belirtiliyor.

Yemen’de iki seneden fazla zamandır süregiden savaş sebebiyle Yemen’de yaşayıp göç edilmeye mecbur bırakılmış 3 milyon insan, temiz içme suyundan mahrum olarak yaşıyor ve çöplerin toplanması ve kanalizasyon sisteminin bozuk olması nedeniyle kolera riski her geçen gün artıyor ve hastalığın yayılması tehlikesinin önüne geçilemiyor.