Bilim Dünyası şokta! Genç kız, İnkalar tarafından Tanrılara kurban edilmiş ve bu sırada sadece 15 yaşındaymış. Genç kızın donmuş haldeki vücudu onca yıl geçmesine rağmen zarar görmemişti. İnkaların ölüm ayinleri gereğince Tanrılara kurban edilen küçük kız dağın doruğuna çıkarıldı. Maiden’in cansız bedenine yapılan otopsi esnasında şaşırtıcı bir şeyle karşılaştılar. 15 yaşındaki küçük kız kurban edildiği sırada kendisine alk*l verildiği için kendinde değilmiş. Ayrıca kızın vücudunda tüberküloz benzeri bakteriyel bir enfeksiyon görülmüş.

Maiden’ın bulunan mumyası sayesinde modern tıp açısından çığır açıcı gelişmeler olacağı tahmin ediliyor. Genç kızın vücudunda bulunan bakteriler sayesinde günümüzde tedavisi mümkün gözükmeyen pek çok hastalığın tedavisinin yapılabileceği düşünülüyor.

Maiden’ın 500 yıl önce Tanrılar için kurban edilmesi bir vahşet olsa da genç kız sayesinde birçok hastalığın tedavisi bulunacak. Bilim dünyasının uzun süredir ölüm nedenlerini bulmak için çalıştığı mumyaların bir* ve kok*inle uyuşturulduktan sonra donarak ölüme terk edildiği anlaşıldı.

Mumyaların aradan geçen 500 yıla rağmen uyuyor gibi görünmesi, bilim adamlarını şaşkınlığa uğrattı.