Brezilyalı Antonio Vicente, Sao Paulo şehrinde satın aldığı arsayı on yıllar içerisinde bir ormana çevirdi. 1973 yılında, ormanlar sanayileşme ve kâra karşı bir unsur olarak addedilirken, o zamanın yönetimde bulunan askerleri toprak sahipleri için modern tarım yöntemlerine dayalı yatırım yapmalarına teşvik olması maksadıyla geri çevrilemeyecek miktarlarda destek sağlıyordu.

Vicente, hayvancılığın fazlalaşması, ormanların yollara arazi olması, metropolleşme, hızlı nüfus artışı gibi sebepler neticesinde temiz su kaynaklarının yok olmaya yüz tutmasıyla karşı karşıya kalan insanlardandı.

HAFTASONLARI AĞAÇ DİKTİ, 50 SENEDE ORMAN OLDU

14 yaşından itibaren Vicente, babasına ait çiftlikte yetişti. Babasının toprak sahiplerinden emir almasıyla kömür tedariki ve sığırların otlaması için nasıl alan açtığını seyretti.

Tüm bu faaliyetler neticesinde su alanları kurudu ve tekrardan oluşmadı.

Vincente artık 84 yalında. Bugüne kadar satın aldığı arazisine haftasonları hep ağaç diktiğini söyleyen Vincente, ormanı ailesi olarak görüyor.

Brezilya’da dünyanın en geniş ormanı olan Amazon’da ağaçların yitirilmesi konusunda alınan önlemler neticesinde kesim oranları düşüş göstermişken, artık kesimler yeniden hızlanmaya başladı. Vincente ise yaptıklarıyla bu gidişatı durdurmaya çalışıyor.