Libya’da mülteci teknesini batması sırasında kurtaran “Roseline A” isimli Türk konteyner gemisinin başında buluan Mert Karamahmutoğlu, “güvenli ve denetimli bir biçimde 466 göçmeni bulduk ve gemimizde ağırlıyoruz, telaştan kurtulmalarını sağlamaya ve gereksinimlerini tedarik etmeye çalıştık. İnsan her şeyin başıdır bizim için.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Arkas Line şirketinin Türk bayrağını taşıyan M/V Roseline A adlı gemisinde, Libya Misurata yakınlarında Tunus’un Sousse limanına olağan akışında ilerleyen gemiye, 26 Mayıs öğle sularında İtalyan Sahil Emniyet ve İtalyan Deniz Kurtarma Destek Noktası’ndan malumat aktarıldı. Roseline A gemi yöneticisine normal istikametinden 75 mil arkada bulunan mülteci aramalarına katılmaları talebi sunuldu. Mülteci gemisiyle aralarında 6 saatlik aralık olduğunu söyleyen gemi kaptanı mülteci gemisine doğru yöneldi. 18 kişilik gemi personelini seferber ederek kurtarma planı oluşturdu.

10 FARKLI ÜLKEDEN 466 MÜLTECİ

Kaptan Karahasanoğlu, “Arkas’ta insan öncelikli konumdadır, uluslararası hukuka uygun olarak destek telefonuna olumlu cevap verdik ve yardımda bulunduk. Fakat bütün bu hukuki prosedürlerin haricinde başımıza gelen meseleye önce insani açıdan yaklaştık. Korku içindelerdi ve beş gündür yemek yememişlerdi. İki gündür denizde yüzüyorlardı. Güvenli bir biçimde tüm mültecileri gemize buyur ettik. Libya’dan Suriye’ye, Bangladeş’ten Nepal’e bir sürü farklı kavimlerden gelmişler. Her grubun kendi öncüsü vardı biz de onlarla diyalog kurmuştuk. Yeme içe gereksinimlerini karşıladık, kurtuldukları için mutluyuz.” İfadelerini kullandı.