Kuzey Nijerya’da Sahra Çölü’nde arabalarının arıza yapması sonucunda yolda kalan 44 göçmen, kendilerine herhangi bir yardım ulaşmaması sonucunda susuzluktan hayatlarını kaybettiler.

Uluslararası Kızılhaç Örgütü’ne bağlı çalışanlar, BBC’ye yaptıkları açıklamada, yürüyerek Nijer’in ıssız bir köyüne erişebilen 6 kadının tedavisinin sürdürüldüğü bildirildi.

Köye ulaşabilen altı kadın, hayatlarını kaybedenler arasında çocukları da olduğunu dile getirdiler. Kızılhaç yetkilisi, olay mahalline henüz ulaşılamadığını ve kimsenin gitmek için yola çıkmadığını ifade etti.

SUSUZLUK, HIRSIZLAR VE ÇETELER İLE MÜCADELEYLE GEÇEN BİR YOL

Geçen sene de benzer bir hadise yaşanmış, 34 göçmenin açlık ve susuzluktan vefat ettikleri Sahra Çölü’nün Nijer-Cezayir taraflarında fark edilmişti.

Nijerli kaynaklara göre göçmenler Libya’ya geçmeyi amaçlıyorlardı.

Bu istikamet, Akdeniz’in kullanılarak Avrupa’ya ulaşılması istendiğinde kullanılan, diğer bölgelere nazaran askeri çatışmaların olmaması sebebiyle daha cazip bir güzergâh olarak biliniyor. Fakat bu yolculuğun bir başka tehlikesi var: Sahra Çölü.
Arabalara balık istifi gibi yerleştirilen göçmenler, yer eksikliği sebebiyle yanlarında su taşıyamıyorlar.

Yol boyunca hırsızlık ve saldırı tehlikesi altında Libya’ya ulaşmaya çalışan göçmenler, susuzluk haricinde birçok engeli de aşmak zorunda.