Birleşmiş Milletler Kolombiya’da faaliyet gösteren FARC örgütünün silah bırakmasının gözlemleyecek.
BM Kolombiya Görev Merkezi FARC’ın silahsızlandırılması sonrası silahların yerleştirilmesi için 44 adet prefabrik ev ve 8 depo teşkil etti.

Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin (FARC) silahlarını bırakması için kararlaştırılan son gün 20 Haziran. Bu tarihe kadar teslimat işleminin gerçekleşmesi için tüm hazırlıklar tamamlanmış bulunuyor.

Sulh çağrısı sonucunda Kolombiya’nın 26 değişik yerinde meydana gelen toplanma mekanlarında depolar kuruldu.

50 YIL SÜREN SAVAŞ, 260 BİN ÖLÜ, 6 MİLYON MÜLTECİ

7 binden fazla silahın teslim edilmesi beklenirken, silahlara veda edilme sürecinin bu son teslimatla birlikte tamamlanması öngörülüyor. Daha öncesindeyse, 2016 senesinde Bogoto’daki tiyatro merkezinde silahların bir kısmı bırakılmıştı.

Silahların teslim alınması sırasında 450 uluslararası gözlem heyetinin hazır bulunacağı açıklandı.
Yapılan barış müzakereleri uyarınca, barış anlaşmasının bir sonraki aşamasını örgütün mühimmat depolarının tespiti ve imha edilmesi teşkil ediyor.

48 milyon nüfuslu Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yaklaşık elli senedir iç savaç sürmekte. 260 bin kişinin can verdiği sivil savaş, 6 milyon kişinin mülteci konumuna düşmesine sebep olmuştu.

FARC, 17 Mart'ta 140 silahını BM Ateşkesi İzleme ve Doğrulama Mekanizmasına (MM&V) teslim ederek 50 yılı aşan çatışma geçmişinin ardından ilk kez silah bırakmıştı. MM&V gözlemcilerinin silahları sınıflandırma ve kayıt altına alma çalışmaları sürüyor. Mayıs ayı sonunda sona ermiş olması gereken silah bırakma süreci, taraflar aldığı ortak kararla 20 Haziran'a kadar uzatılmıştı.

450 ULUSLARARASI HEYET

Hükümet ile FARC arasında 2 Ekim 2016'da imzalanan ilk barış anlaşması için referandum yapılmış, 13 milyon civarında Kolombiyalının oy kullandığı halkoyu neticesinde yüzde 50,24 "hayır" oyu galip gelmişti.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.