250 bin Filistinli Mescid-i Aksa’da Cuma namazı kılmak için buluştu. İsrail’in izin vermemesine karşın Ramazan ayının ilk Cuma namazını eda etmek adına Mescid-i Aksa’da bulundu.

250 bin Filistinli sabahın ilk saatlerinden başlayarak Batı Şeria ve Kudüs arasındaki güvenlik denetimi noktalarından geçmelerinin ardından Mescid-i Aksa’ya doğru yol aldı. Kudüs’ün eski şehir civarındaki yerlerde trafik akışını engelleyen polis, otobüslerden başka bir aracın trafikte bulunmasına izin vermedi. Saatler süren yoldan sonra Mescid-i Aksa’ya vararak, Ramazan ayının ilk Cuma namazını on binlerce kişi beraber kıldı.

İslami Vakıflar Dairesi Başkanı Azzam el-Hatib, takriben 250 bin Filistinli insanın Cuma namazı Aksa’da olduğunu ifade etti.

GAZZELİ’LER UTANÇ DUVARININ ARDINDA KALDI

Batı Şeria ve Gazze'deki insanların hayatlarını etkileyen İsrail'in normal zamanlarda Kudüs'e geçmelerine müsaade etmediği Filistinliler, Aksa ve Kubbetu's Sahra civarında fotoğraflar çekti. Filistin Kızılay’ının da görev aldığı çalışmalarda, su dağıtımında bulunuldu ve sıcağın tesirinin azaltılmasına çalışıldı.

Namaz sonrasında Aksa’da bir saatten fazla süren bir kalabalık oluşurken, kentin sokaklarında bulunan insanlardan bazıları baygınlık geçirdi.

Kudüs’ün sur içi bölgesinde onlarca İsrail polisi hazır durdu. Helikopterler ve balonlarda bulunan kameralarda şehrin görüntüleri kaydedildi.

İsrail, Ayrım Duvarı'yla –diğer ismiyle utanç duvarı- sarılı Batı Şeria'da yaşayan 40 yaşından genç erkeklerin Kudüs'e gelmesine mani olurken, kuşatma altındaki yaklaşık 2 milyon insanın yaşadığı Gazze'den yalnızca 93 kişiye izin çıktı.